گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > حق طلبی و عدالت خواهی؛ بن مایه استکبار ستیزی


  چاپ        ارسال به دوست

حق طلبی و عدالت خواهی؛ بن مایه استکبار ستیزی

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز یکشنبه 18 شهریورماه در شانزدهمین مراسم مشترک دانش آموختگی و تحلیف دانشجویان دانشگاه های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران فرمودند: منطقه‌ی ما و بسیاری از مناطق دیگر عالم امروز درگیر مشکلاتی هستند که این مشکلات، ساخته‌ی دست استکبار جهانی است.
ایشان در ادامه تأکید کردند: اگر ملتی از این روشها نهراسید و با شجاعت و اعتماد و اطمینان به توانایی های خود در راه حق و عدالت حرکت کرد، ابرقدرتها را وادار به عقب نشینی و شکست می کند. 40 سال است ایران آماج خرابکاری‌های امریکا و همدستانش قرار دارد اما اکنون از نهالی کوچک به درختی برومند و پرثمر تبدیل شده و با وجود اکراه شدید و اقدامات فراوان مستکبران، دلهای ملتها را به پیام انقلاب جذب و جلب کرده و توطئه های امریکا را در منطقه به شکست کشانده است.

در این زمینه به ذکر چند نکته می پردازیم؛
1- زمانی که انقلاب اسلامی ایران به عنوان بزرگترین انقلاب جهان معاصر به پیروزی رسید دو ایدئولوژی لیبرالیستی و کمونیستی بر بیشتر مناطق دنیا سیطره داشتند. از این رو جهان به اردوگاه های 2 ابرقدرت جهانی تبدیل شده بود. 
با پیروزی انقلاب اسلامی، حاکمیت الهی و دینی به مدارِ جهانی بازگشت که انسان را در دایره ای محدود و خانه ای پوشالی و عنکبوتی اش اسیر کرده بود. انقلاب اسلامی به مثابه صراط وشاهراهی بود که برخلاف ایدئولوژی هایی که تنها نگاه مادی و این دنیایی را آرمان خود قرار داده بودند، سعادت دنیوی و اخروی را نوید می داد. 
بر همین اساس از ابتدای انقلاب اسلامی ایران، سیاست «نه شرقی و نه غربی» به یکی از عنصرهای محوری سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد. 

2- از ویژگی های اصلی و بارز انقلاب اسلامی، مولفه «استکبارستیزی» است. در واقع انقلاب اسلامی فراگفتمانی را به عرصه ادبیات سیاسی جهان وارد کرد که روحیه استقلال طلبی و استکبار ستیزی از ویژگی های بارز آن بود.
توجه به اهمیت مقوله استکبارستیزی و نفی سلطه بیگانگان در اصل 152 قانون اساسی نیز مورد تاکید قرار گرفته است. بر اساس اصل152قانون اساسی، سیاست‏ خارجی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ بر اساس‏ نفی‏ هر گونه‏ سلطه‏ جویی‏ و سلطه‏ پذیری‏، حفظ استقلال‏ همه‏ جانبه‏ و تمامیت‏ ارضی‏ کشور، دفاع‏ از حقوق‏ همه‏ مسلمانان‏ و عدم‏ تعهد در برابر قدرت‏ های‏ سلطه‏ گر و روابط صلح‏ آمیز متقابل‏ با دول‏ غیر محارب‏ استوار است‏.

3- روحیه استقلال طلبی و استکبارستیزی ملت بزرگ ایران طی 40 سال گذشته، موجب شده دشمنان از ابزارهای گوناگونی استفاده کنند تا انقلاب اسلامی را به زانو درآورند. بر این اساس طی چهار دهه ای که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، دشمنان همواره بر آنند که از فضای کشور تصویری سیاه ارائه کنند و با فضاسازی، اختلاف ها را پررنگ نشان دهند. از این رو با فاصله اندازی میان مردم و حاکمیت در پی ایجاد اصطکاک، انشقاق و تنش آفرینی هستند، منتهی حضور مردم در عرصه های مختلف و نقش آفرینی آن ها به مثابه پاد زهر، جریان سازی های دشمنان را خنثی می کند.

4- پس از خروج آمریکا از برجام، رسانه های معاند تلاش می کنند با ایجاد ناامیدی در میان مردم بر اقدامات هیجانی دامن بزنند و به ویژه وضعیت اقتصادی را نابسامان جلوه دهند. دشمنان با تمام توان در برابر مردم ایران قرار گرفته و برآنند تا با انواع دسیسه ها نظام جمهوری اسلامی را دچار بحران نمایند و میان مردم و حاکمیت فاصله بیاندازند. 
البته این نخستین باری نیست که دشمنان نظام اسلامی دست به تقابل با کشورمان می زنند؛ پیش از این نیز آنها از تمام حربه های نظامی، اقتصادی، ترور و .... استفاده کرده اند. با این حال مردم و مسئولان همواره در صف واحد و انسجامی مثال زدنی تمام نقشه های دشمن را نقش بر آب کرده اند.
ناگفته نماند که استکبار جهانی همواره به دنبال آن است که منطقه و جهان روی خوشی و آرامش نبینند. بر این اساس همانگونه که رهبرمعظم انقلاب فرمودند جهان امروز درگیر مصائبی است که ساخته و پرداخته مستکبران است.
بر این اساس اعتقاد به داشته و توانایی ها و حرکت در مسیر حق و عدالت و ظلم ستیزی، توطئه های دشمنان را خنثی می کند. 


٠٤:٣٧ - چهارشنبه ٢١ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٥٣٤٦١٩    /    تعداد نمایش : ١٣٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران