گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > در نشست مشترک دانشگاه‌های ایران با هیات دانشگاهی سوئد مطرح شد؛ آمادگی برای تشکیل کمیته مشترک علم‌وفناوری ایران–سوئد


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست مشترک دانشگاه‌های ایران با هیات دانشگاهی سوئد مطرح شد؛ آمادگی برای تشکیل کمیته مشترک علم‌وفناوری ایران–سوئد

به گزارش ایسنا، دکتر کوهیان در این نشست که امروز با حضور جمعی از معاونان و مدیران بین‌الملل و نمایندگان دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری علاقه‌مند به همکاری با دانشگاه‌های برتر سوئد و با حضور مسئولان سفارت سوئد در تهران در محل وزارت علوم برگزار شد، به روابط بسیار نزدیک علمی و تحقیقاتی با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا اشاره کرد و امضای تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و سوئد در سفر نخست وزیر این کشور را در روابط علمی دو کشور حائز اهمیت دانست و بر ادامه این همکاری دو جانبه تاکید کرد.

معاون مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم با اشاره به هدف و رسالت تشکیل کارگروه هماهنگی و پیگیری همکاری‌های علمی با کشور سوئد و سابقه همکاری دانشگاه‌هایی مانند ملایر، تهران و گیلان، برای توسعه و گسترش همکاری‌های آکادمیک میان دو کشور اعلام آمادگی کرد.

وی با یادآوری انجام پروژه‌های کلان GIS بین دانشگاه لوند سوئد و دانشگاه ملایر و تربت حیدریه ایران با حمایت یک میلیون یورویی اتحادیه اروپا، بر انجام برنامه‌های گسترده در بخش پروژه‌های مشترک و در چارچوب برنامه horizon2020 به ویژه با کشور سوئد، تاکید کرد.

دکتر کوهیان تصریح کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آماده است تا در حوزه‌های انجام پروژه مشترک، تبادل استاد و دانشجو، راه‌اندازی دوره مشترک آموزشی با موسسات و دانشگاه‌های کشور سوئد را گسترش دهد.

"ورونیکا نوردلوند"، دبیر دوم بخش فرهنگی سفارت سوئیس در تهران نیز در این نشست، بر آگاهی از میزان پیشرفت علم و فناوری در ایران و همکاری‌های خوبی که سوئد در زمینه‌های مختلف با ایران برقرار کرده است، اشاره کرد.

در ادامه نشست، نمایندگان دانشگاه‌های لوند، مالمو، هالمستاد، بوراس، لینه یوس و چارلمز و انستیتو سوئد به معرفی دانشگاه خود و ظرفیت‌های همکاری آن پرداختند و توضیحاتی در خصوص رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و همکاری‌های اخیر با دانشگاه‌های ایران ارائه کردند. هیات سوئدی همچنین از پیشنهاد طرف ایرانی برای برگزاری روز علم ایران و سوئد در سال ۲۰۱۹ میلادی استقبال کردند.

بر اساس این گزارش، اعضای هیئت سوئدی ضمن اعلام اطلاع از موفقیت روزافزون اساتید و پژوهشگران و دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های سوئد، برای گسترش همکاری با دانشگاه‌های ایران ابراز تمایل کردند.

مدیران و نمایندگان دانشگاه‌های تربیت مدرس، ملایر، گیلان، کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، صنعتی اصفهان، پژوهشگاه‌های ملی مهندسی ژنتیک و مواد و انرژی و همچنین پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری ضمن ارائه گزارش مختصری در مورد معرفی دانشگاه، پارک و پژوهشگاه خود و فعالیت‌های علمی آکادمیک در زمینه‌های بین‌المللی شدن و ایجاد پروژه‌های مشترک؛ زمینه‌های علاقه‌مندی خود برای همکاری با دانشگاه‌های سوئد را برشمردند.

در این نشست همچنین طرفین توافق کردند همکاری‌های آتی را با محوریت انجام طرح‌های مشترک، همکاری در حوزه علوم اجتماعی، تلاش برای هماهنگی همکاری در حوزه Double Degree ، پیگیری و اجرای یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور و همچنین تشکیل کمیته مشترک برای تصمیم گیری و پیگیری مفاد آن، تشکیل کنسرسیوم روسای دانشگاه‌ها (Meeting of Rectors)، ایجاد معیاری برای تامین اعتبارات مشترک برای تبادل استاد و دانشجو (schemes Financial issues) پیگیری کنند.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، هیات نمایندگان دانشگاه‌های سوئد که از روز دوشنبه در تهران حضور دارند، با مسئولان بین‌الملل و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف نیز دیدارهایی داشته‌اند.


١١:٣٩ - جمعه ٢٤ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٥٠٩٩٠٨    /    تعداد نمایش : ٨٠٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران