گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > ملاقات نخست وزیر سوئد با مقام معظم رهبری


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات نخست وزیر سوئد با مقام معظم رهبری

قای استفان لوون نخست وزیر سوئد در سفر رسمی به ایران در 23 و 24 بهمن (11 و 12 فوریه ) با آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، دیدار نمود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، آیت الله خامنه ای در این دیدار که شنبه 23 بهمن (11 فوریه) انجام شد اظهار داشتند از افزایش ارتباطات دو کشور در همۀ عرصه‌ها استقبال می‌کنیم و امیدواریم مذاکرات و توافقات انجام‌شده در عمل نیز تحقق پیدا کنند. ایشان سطح کنونی روابط ایران و سوئد را بسیار کمتر از ظرفیت‌های موجود ارزیابی کردند و افزودند: «سوئد به‌دلیل ارتباطات طولانی با ایران، در چشم مردم ما کشوری خوشنام است و این خوش‌بینی ملت‌ها به یکدیگر، زمینۀ مناسبی برای توسعۀ همکاری‌ها خواهد بود». ایشان درخصوص لزوم اجرای توافقات اظهار داشتند:« با شناختی که از جنابعالی وجود دارد، شما فردی اهل اقدام و عمل هستید و انتظار می‌رود به نحوی عمل کنید که توافقات صرفاً بر روی کاغذ باقی نماند».

ایشان همچنین در این دیدار دخالت برخی قدرت‌های بزرگ نظیر امریکا را ریشۀ مشکلات امروزِ منطقۀ خاورمیانه عنوان کردند و خاطرنشان کردند: «امریکا و بسیاری از قدرت‌های اروپایی در ایجاد حوادث تلخ در سوریه و عراق نقش داشته‌اند و مردم منطقه با آگاهی از این دخالت‌ها، به‌درستی به آن‌ها بدبین هستند».ایشان راه‌حل مشکلات منطقه را در درون منطقه دانستند و با اشاره به وضعیت رو به بهبود در عراق، افزودند: «امکان حل مسئلۀ سوریه نیز به همین ترتیب وجود دارد اما لازمۀ آن، قطع حمایت از تروریسم و جنگ‌افروزی است». حضرت آیت الله خامنه‌ای حضور سفیران برخی کشورهای غربی در میان معارضان دولت سوریه و تحویل سخاوتمندانۀ سلاح به آنان در آغاز شکل‌گیری مخالفت‌ها در سوریه را نمونه‌ای از این دخالت‌های مشکل‌ساز برشمردند و خاطرنشان کردند: «برای حل مشکل، باید ریشۀ مشکل را شناخت و سپس به درمان آن پرداخت».

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین مهم‌ترین ظرفیت ایران را «جوانان تحصیل‌کرده و با نشاط و آماده‌به‌کار، و ملتی پر شور و با عزم و ارادۀ بالا» خواندند و با اشاره به راهپیمایی با شکوه ۲۲ بهمن امسال گفتند: «سالگرد انقلاب‌ها در دنیا به صورت تشریفاتی و با انجام رژۀ نظامی در حضور تعدادی از نخبگان و سیاسیون برگزار می‌شود اما در ایران، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یک جشن واقعی است که به‌دست خود مردم و با حضور همه قشرها برگزار می‌شود». ایشان این حضور پر شور و مثال‌زدنی را نشانه‌ای شگفت‌انگیز و بی‌بدیل از نشاط و آمادگی ملت ایران دانستند و خاطرنشان کردند: «تحلیلگرانی که از دور دربارۀ ایران قضاوت می‌کنند، از درک این عظمت عاجز هستند».

ایشان همچنین با اشاره به رأی مثبت جمهوری اسلامی ایران به عضویت سوئد در شورای امنیت سازمان ملل، افزودند: «شورای امنیت ظرفیت مهمی است که متأسفانه زندانیِ برخی قدرتهای بزرگ شده است اما در عین حال می‌توان با ایفای نقشی سازنده، در جلوگیری از اِعمال استانداردهای دوگانه از سوی این نهاد تلاش کرد».

در این دیدار که آقای روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز حضور داشت، نخست‌وزیر سوئد سفر به تهران را سفری مهم و تاریخی خواند و با ارزیابی مثبت از مذاکرات دوجانبه افزود: «در مورد روابط اقتصادی و مسائل مهم منطقه‌ای گفت‌وگو کردیم و تلاش می‌کنیم تا توافقات عملی شود».

آقای استفان لوفون با اشاره به عضویت سوئد در شورای امنیت سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد: «کرسی عضویت در شورای امنیت را برای انجام کاری مؤثر و متفاوت قبول کردیم و بر همین اساس نیز در این جایگاه از مواضع کشورهای غیرمتعهد پشتیبانی کرده‌ایم

نخست‌وزیر سوئد با تأکید بر اهمیت نقش ملت‌ها بخصوص جوانان تحصیل‌کرده و فعال گفت: «جمعیت جوان ایران، سرمایه و دارایی بسیار ارزشمندی است».

 

برای اطلاع بیشتر به  اینجا  یا  اینجا  مراجعه نمایید.


١٨:٠٥ - پنج شنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٤٤٠٤٢٣    /    تعداد نمایش : ١٣٨٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران