گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سفیر در مصاحبه اختصاصی با ایرنا


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر در مصاحبه اختصاصی با ایرنا

 

روابط دو کشوربه سرعت در حال رشد است و ایرانیان مقیم سوئد بسیار فرهیخته بوده و در سطوح اقتصادی و سیاسی فعال و مورد احترام می باشند.

بنا به گزارش ایرنا، آقای سید رسول مهاجر سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوئد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری در تاریخ 19 آذر 1395 (9 دسامبر 2016) همچنین ضمن اشاره به اهمیت سفر آتی نخست وزیر سوئد به تهران، تصریح کرد: استکهلم بر اهمیت نقش بی بدیل ایران در منطقه تأکید دارد و آن را به رسمیت شناخته است.

وی افزود: سوئدی‌ها نقش بی‌بدیل و غیرقابل‌انکاری را برای ایران در منطقه به رسمیت شناخته‌اند و بارها گفته‌اند که دوست دارند نظرات ایران را بشنوند. سوئدی‌ها می‌دانند بدون حضور ایران و نفوذش در منطقه هیچ مساله و مشکلی در خاورمیانه قابل‌حل نیست و نقش ثبات ساز ایران در منطقه خاورمیانه را کاملاً به رسمیت می‌شناسند. ...

آقای مهاجر افزود: بعد از به نتیجه رسیدن برجام روابط میان دو کشور توسعه بیشتری پیدا کرد. قبل از تحریم‌ها ایران مهم‌ترین شریک اقتصادی سوئد در منطقه خاورمیانه بود اما در دوران تحریم متأسفانه روابط اقتصادی ما کاهش یافت؛ البته بلافاصله بعد از لغو تحریم‌ها وزیر خارجه سوئد دومین وزیر خارجه اروپایی بود که به ایران سفر و سعی کرد روابط دوجانبه را احیا سازد. وی ادامه داد: در همین حال شرکت‌های بسیار زیادی در سوئد هستند که سالیان دراز با ایران همکاری داشته اند و اکنون به دنبال ازسرگیری رابطه‌شان با ایران هستند.مهاجر گفت: در زمینهٔ صنعتی و اقتصادی سوئد کشوری است که بر روی صادراتش متکی است و آن‌ها سعی کرده‌اند که در زمینه انتقال فناوری از جمله در زمینه های صنعتی، معدنی و بهداشتی همکارهایی را با ایران داشته باشند. البته زمینه‌های جدیدی هم در سال‌های اخیر در زمینهٔ محیط‌زیست، کشاورزی، صنعت جنگل و کاغذ پس از برداشته شدن تحریم‌ها به وجود آمده است.

وی در پاسخ به این سؤال که تأثیر عملی اجرایی شدن برجام بر تعاملات اقتصادی شرکت‌های سوئدی و ایرانی را چگونه ارزیابی می‌کند بیان داشت: زمینه‌های کاری زیادی درگذشته بوده که در حال احیا شدن است. بعضی از شرکت‌های بزرگ سوئدی مانند اریکسون، سندریک و «آ ب ب» که پیشتر در ایران دفتر داشتند اما به دلیل تحریم‌ها تعطیل شدند پس از اجرایی شدن برجام به دنبال احیای دفاترشان هستند. 

سفیر کشورمان گفت: کار مهم دیگری که سوئدی‌ها انجام دادند، این بوده است که شورای تجارت و سرمایه‌گذاری سوئد که تمام شرکت‌های متوسط و کوچک سوئدی را تحت پوشش قرار داده و تقریباً نهادی دولتی به شمار می‌آید جلساتی را با آمریکایی‌ها در مورد تحریم‌های باقیمانده اولیه، در مورد ایران برگزار کرده است.وی افزود: آن‌ها همچنین دفترشان را در تهران بازگشایی کرده‌اند که این‌ها همه نشان‌دهنده اشتیاق داشتن در رابطه با گسترش روابط با ایران است . 

مهاجر در ادامه به سفرهای متعدد هیئت‌های اقتصادی سوئدی به ایران اشاره کرد و گفت: صندوق ضمانت صادرات سوئد که نقش تعیین‌ کننده‌ای در پوشش اعتباری صادرات به ایران دارد سفر بسیار خوبی را به ایران داشت و پس از بازگشت گزارش مثبت و خوبی را درزمینهٔ همکاری‌های تجاری با ایران منتشر کرد.وی گفت: این‌ها نمونه‌هایی از گام‌های عملی بوده که سوئدی‌ها برداشته اند و نشان‌دهنده علامت‌هایی از شوق و علاقه زیاد آنها برای گسترش روابط اقتصادی با ایران است. 

وی در همین حال سفر آتی نخست‌وزیر سوئد به ایران را حائز اهمیت و مهم توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد که این سفر نقطه عطفی در روابط میان دو کشور باشد.مهاجر بیان داشت: این سفر صرفاً یک سفر سیاسی نیست. شمار قابل توجهی از همراهان ایشان نمایندگان شرکت‌های سوئدی هستند ...

 سفیر کشورمان در ادامه به بیان سایر ابعاد همکاری‌ها میان دو کشور پرداخت و گفت: روابط بین سوئد و ایران از جمله روابط کاملاً متنوع بین ایران و یک کشور اروپایی است. بعضی از روابط ما با کشورها جنبه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی‌شان ضعیف است اما روابطی که ما با سوئد داریم در تمامی بخش‌ها با سرعت در حال رشد است. وی با اشاره به جمعیت ایرانیان در سوئد گفت: بیش از یک درصد از کل جمعیت سوئد ایرانی هستند که انسان‌هایی بسیار فرهیخته و خوبی بوده و در سطوح مختلف اقتصادی و سیاسی فعالیت دارند و مورد احترام می باشند.

 

برای اطلاع بیشتر به این لینک مراجعه فرمایید.


٢٢:٥٦ - پنج شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٤٢٩٤٥٣    /    تعداد نمایش : ١٦٨٤خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران