گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > رئیس شورای تجارت و سرمایه گذاری سوئد در مصاحبه اختصاصی با ایرنا


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس شورای تجارت و سرمایه گذاری سوئد در مصاحبه اختصاصی با ایرنا

خانم ایلوا برگ رئیس شورای تجارت و سرمایه گذاری سوئد (Business Sweden) در این گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در تاریخ 19 آذر 1395 (9 دسامبر 2016) ، ضمن اشاره به اشتیاق فراوان شرکت های سوئدی برای از سرگیری روابط تجاری با ایران تصریح کرد: ما به دنبال راهکارهایی برای حل موانع بانکی برای تجارت با ایران هستیم.

وی گفت: ایران اعتبار بالایی در سوئد دارد؛ پیش از آغاز تحریم ها علیه ایران، ما رابطه تجاری بسیار نزدیکی با یکدیگر داشتیم.  وی افزود: در سوئد بیش از 70 هزار ایرانی ساکن هستند که این رقم بسیار بالایی است. هماطور که می دانید سوئد کشور کوچکی است که تنها 10 میلیون نفر جمعیت دارد و بنابراین ایرانی ها اقلیت مهمی برای ما هستند که به خوبی با جامعه ما در ارتباط بوده و بعضا در موقعیت های مناسبی قرار دارند.

این مقام سوئدی، لغو تحریم های بین المللی علیه ایران را گامی مثبت در راستای از سرگیری روابط تجاری میان دو کشور برشمرد و گفت: شرکت های سوئدی اکنون می توانند شریک خوبی برای نیازمندی ایران در حوزه سرمایه گذاری باشند. سوئدی ها می توانند محصولات و راهکاری های باکیفیتی را به ایرانی ها ارائه دهند که از نظر مقایسه قیمت مقرون به صرفه است. یکی از اقداماتی که ما در شورای تجارت و سرمایه گذاری سوئد پس از لغو تحریم ها صورت می دهیم، کمک رسانی به شرکت های سوئدی است که خواهان تجارت و یا سرعت بخشی به فعالیت های اقتصادی شان با ایران هستند. به همین دلیل ما بلافاصله پس از لغو تحریم های بین المللی علیه ایران، دفتری را در تهران بازگشایی کردیم که در حال حاضر 3 نفر در آنجا مشغول به کار هستند؛ البته در نظر داریم تا پس از رفع مشکلات مالی تعداد نفراتمان را بیشتر کنیم. 

خانم برگ در همین حال «مشکلات بانکی و پولی را یکی از کلیدی ترین نگرانی های شرکت های سوئدی که خواهان سرعت بخشی به تجارت با ایران هستند برشمرد» و گفت: ما به دنبال راهکارهایی برای رفع این موانع هستیم تا بتوانیم به راحتی در ایران سرمایه گذاری کنیم.وی گفت: ما می خواهیم که از ایران به عنوان شاهراه صادراتی آسیا و خارومیانه استفاده کنیم. این مقام سوئدی اضافه کرد: البته تلاش های زیادی را در این زمینه صورت داده ایم تا موانع بانکی و پولی را با کمک همکاران مان در بخش صندوق ضمانت صادرات بر طرف کنیم ...

وی ادامه داد: ما همچنین مذاکراتی را با سفارت آمریکا در سوئد در خصوص بررسی راهکارهای همکاری با ایران در چارچوب قوانین اوفک داشته ایم و منتظر هستیم تا ببینیم رئیس جمهور آینده آمریکا چه مواضعی را اتخاذ خواهد کرد.
برگ تصریح کرد: ایران از نظر استرتژیک برای ما بسیار حائز است و ما به دنبال گسترش همه جانبه روابط مان با ایران هستیم. همانطور که گفتم شرکت های سوئدی به شدت علاقه مند به معامله با ایران هستند. وی با بیان اینکه «ایران به شدت نیازمند سرمایه گذاری در بخش های آب، محیط زیست، خطوط راه آهن و انرژی است» افزود: شرکت های سوئدی راه حل های رقابتی و پایداری را برای ایران در نظر دارند و این فرصت ها را به خوبی درک کرده اند...

 

برای اطلاع بیشتر به این لینک مراجعه فرمایید.


١٨:٤٣ - پنج شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٤٢٩٤٣٢    /    تعداد نمایش : ٨٠٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران