گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > در نشست شورای امنیت: مکرون: برجام یک توافق جدی است


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست شورای امنیت: مکرون: برجام یک توافق جدی است

به گزارش خبرنگار ایرنا، امانوئل مکرون صبح چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع منع گسترش سلاح های کشتار جمعی و به ریاست دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.
وی افزود: وقتی مساله سلاح های شیمیایی سوریه یا برنامه هسته ای ایران مطرح می شود من به این فکر می کنم که ما به عنوان اعضای شورای امنیت چه می خواهیم. 
رئیس جمهوری فرانسه ادامه داد: رژیم منع اشاعه که استفاده از سلاح های خاص را برای حفاظت از جان مردم محدود می کند در دهه 90 پایه گذاری شد و نتیجه تراژدی های قرن بیستم و قصد پیشینیان ما برای جلوگیری از استفاده از این سلاح ها بود. این رژیم پایه در اعتماد متقابل و همچنین همکاری چندجانبه داشت. 
مکرون که به شدت از مواضع یکجانبه دولت ترامپ انتقاد دارد، اضافه کرد: وظیفه ما در مقابل مردمی که مسئولیت امنیت آنها به ما سپرده شده این است که این سیستم چندجانبه گرایی را در زمانی که به شدت زیر سوال رفته حفظ کنیم. اعضای شورای امنیت باید نمونه این رفتار باشند و ما همه باید با هم در این رویکرد متحد باشیم. 
وی اظهار کرد: ما در موضوع کره شمالی در دسامبر سال 2017 و تصویب قطعنامه 2397 متحد بودیم. ما فرآیندی را با هم شروع کردیم که همچنان در جریان است. ما از سیاست آمریکا در قبال کره حمایت می کنیم. شورای امنیت نباید فراموش کند که کره همچنان تهدیدی برای منطقه و جهان است. 
رئیس جمهوری فرانسه یادآور شد: ما انتظار داریم که رهبران پیونگ یانگ این برنامه اتمی را منحل و به تعهدات خود عمل کنند. انحلال برنامه هسته ای باید به صورت کامل و برگشت ناپذیر انجام شود و مذاکره باید در کنار سیستم تحریمی که از سوی شورای امنیت اعلام شده ادامه پیدا کند. 
مکرون با بیان اینکه در موضوع قطعنامه 2231 متحد بودیم که این بار در سال 2015 بود، گفت: از آن زمان، سیاست برخی کشورها تغییر کرده است اما همه ما که دور این میز نشسته ایم یک هدف را داریم و آن این است که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شویم و در عین حال تحت کنترل های بین المللی به آنها تضمین بدهیم که از برنامه هسته ای صلح آمیز بهره مند شوند. 
وی خاطرنشان کرد: برجام بهترین نیست، اما قدمی کلیدی در مسیری درست است. با وجود اینکه بحران عدم اعتماد وجود داشت، تهران به تعهدات خود عمل کرده و از سوی دیگر تمامی بندهای برجام باید از سوی همه اعضای شورای امنیت نیز اجرایی شود. 
رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد: ما باید یک سال پیش در راستای همین چارچوب عمل می کردیم و به همین دلیل است که من این موارد را با رئیس جمهوری آمریکا امروز مطرح می کنم. حتی اگر ما در راه رسیدن به اهدافمان تفاوت دیدگاه داشته باشیم باید یکپارچه و در کنار هم عمل کنیم. 
مکرون تصریح کرد: سیاست رسیدگی به این موضوع نمی تواند در تحریم و محدود کردن خلاصه شود. پایه های مذاکرات جدید باید روی آنچه ما پیشتر با ایران در سال 2015 امضا کردیم بنا شوند و ما هر موضوع را جداگانه و در چارچوب خودش بررسی کنیم؛ برنامه موشکی ایران در یک چارچوب و رفتار ثبات زدای ایران در منطقه در چارچوبی دیگر. 
وی با بیان اینکه ما همگی در این موضوع متحد بودیم که اجازه ندهیم ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند، ادامه داد: ما در موضوع برنامه سلاح های شیمیایی سوریه و قطعنامه 2118 نیز در سال 2013 متحد بودیم. پیدا شدن سر و کله سلاح های شیمیایی در جنگ سوریه بسیار نگران کننده بود اما چون دولت دمشق قطعنامه را پذیرفت و آن را اجرا کرد، دیگر نیازی به تحریم های اضافی از سوی شورای امنیت نبود. 
رئیس جمهوری فرانسه اظهار کرد: داعش در سوریه و همچنین در عراق از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. امسال در انگلیس مواد شیمیایی برای قتل یک نفر و آسیب دیدن چهار نفر دیگر استفاده شد. بگذارید بگویم که فرانسه به همان توضیحاتی که دولت انگلیس داده معتقد است و در موضوع حمله در انگلیس، روسیه را مسئول می داند. ما از روسیه می خواهیم که تمامی اقدامات لازم برای خاتمه دادن به این تهدید را اتخاذ کند. 
مکرون گفت: فرانسه در راستای اتحاد شورا در موضوع سلاح های شیمیایی همکاری خواهد کرد زیرا در سال های گذشته هر جایی که ما متحد نبودیم، اصول و میزان تاثیری ما ضربه خورده است. لازمه اعتبار شورا اتحاد آن است.
وی افزود: در خاورمیانه دادن موشک بالستیک به حزب الله و حوثی ها تحول جدیدی است که بسیار خطرناک است. قبل از اینکه این گروه ها بتوانند منطقه که هم اکنون ناآرام است را بی ثبات تر کنند این تحولات باید متوقف شود. 
رئیس جمهوری فرانسه ادامه داد: مبارزه با داعش نشان داده است که چقدر گروه های تروریستی به دنبال سلاح های کشتار جمعی هستند و ترور رادیولوژیک و شیمیایی یک تهدید جدی است.


٠٩:٣٤ - پنج شنبه ٥ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٥٣٧٢١٩    /    تعداد نمایش : ١٠٤خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران