گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > رئیس جمهوری : منتظر بسته پیشنهادی اروپا درباره چگونگی حفظ برجام هستیم


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جمهوری : منتظر بسته پیشنهادی اروپا درباره چگونگی حفظ برجام هستیم

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در نشست مشترک هیات های عالیرتبه ایران و اتریش که با حضور صدراعظم این کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه پس از اجرای برجام مسئولین و فعالان اقتصادی دو کشور نشست ها و تعاملات خوبی داشته اند، افزود: در نتیجه این تعاملات قراردادها و توافقات خوبی بین ایران و اتریش به امضا رسید و روابط اقتصادی تهران - وین را به شکل مطلوبی گسترش داد و تعمیق بخشید.
رئیس جمهوری با اشاره به مذاکرات و همکاری های ایران و اتریش در حوزه انرژی اظهار داشت: مهم است که دولت اتریش از فعالیت شرکت های خود با ایران حمایت کند.
وی یادآور شد: اقدام خلاف قانون دولت آمریکا در خروج از برجام نباید زمینه ای برای نادیده گرفتن حقوق ملت ها در روابط دو و یا چند جانبه شود. برجام دستاورد همه ما و جامعه جهانی است. این توافق به نفع اقتصاد، ثبات و امنیت منطقه و جهان و الگویی برای حل مسائل پیچیده از طریق گفت وگو است.
رئیس جمهوری با بیان اینکه برجام حاصل 12 سال مذاکرات سخت بود که اگر از اعتبار بیافتد، دیپلماسی بی اعتبار می شود، تصریح کرد: در حال حاضر منتظر بسته پیشنهادی کشورهای اروپایی درباره چگونگی حفظ برجام هستیم؛ اگر اتحادیه اروپا بتواند جای خالی تعهدات آمریکا در برجام را پر کند، ایران در برجام خواهد ماند.
روحانی گفت : قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل به عنوان سند پشتیبان برجام تاکید دارد که هیچ کدام از کشورهای طرف برجام نباید اقدامی خلاف مفاد این توافق انجام دهند.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: اینکه آمریکایی ها مدعی شده اند، صادرات نفت ایران را به صفر می رسانند، بی فکر سخن گفته اند و نشان می دهد به عواقب آن فکر نکرده اند. ملت ایران همواره نشان داده که در برابر تهدید منافع ملی خود بسیار محکم ایستادگی خواهد کرد.

**سفر روحانی به وین، فرصت خوبی برای روابط دوجانبه است
«سباستین کورتس» صدراعظم اتریش نیز در این نشست گفت که سفر دکتر روحانی به وین، فرصت بسیار خوبی برای گفت وگوی ما درباره روابط دوجانبه، منطقه ای و جهانی است.
صدراعظم اتریش اظهار داشت: اتحادیه اروپا کماکان از برجام حمایت می کند و امیدواریم نشست روزهای آتی وزیران خارجه کشورهای طرف برجام با ایران به غیر از آمریکا به نتایج مثبتی دست یابد.
وزیر انرژی، محیط زیست و گردشگری اتریش نیز در این دیدار گفت که کشورش مصمم است در زمینه های مدیریت منابع آب، منابع طبیعی و معدن، همکاری مشترک و تبادل اطلاعات در زمینه انرژی و در زمینه های انتقال فناوری و مدیریت زیرساخت ها و حمل و نقل با ایران تعامل داشته باشد.


٠٤:٣٩ - پنج شنبه ١٤ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٥٢٣٣٨١    /    تعداد نمایش : ٢٢٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران