گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > تهران- برن؛ در مسیر تعامل و همگرایی


  چاپ        ارسال به دوست

تهران- برن؛ در مسیر تعامل و همگرایی

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ ارتباط دوجانبه میان ایران و سوییس پس از توافق هسته‌ای روندی تصاعدی و روبه رشد یافت و در مسیر مثبتی قرار گرفت و اینک 2 ماه پس از خروج ایالات متحده از این توافق، ایران و کشورهای اروپایی در تلاشی مشترک، سعی دارند تا از دستاوردهای آن دفاع کنند و سوییس به عنوان شریک مهم سیاسی و اقتصادی در این میان می تواند، نقشی تاثیرگذار ایفا کند. در چنین فضایی حسن روحانی رییس جمهوری با هدف حفظ روند همکاری‌های متقابل با همتای سوییسی خویش دیدار می‌کند.

بنابر گفته «پرویز اسماعیلی» معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی قرار است در سفری 2 روزه به برن، ضمن گفت وگو با «یوهان اشنایدر-آمان» رییس جمهوری سوییس با ایرانیان مقیم دیدار و اسناد همکاری در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را امضا کند.

به مناسبت سفر «حسن روحانی» رییس جمهوری به سوییس روابط 2 کشور در دولت های یازدهم و دوازدهم بررسی شده است.

**10 تیر 1397
- «محمدرضا حاجی کریم جباری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در برن، سفر حسن روحانی رییس‌جمهوری کشورمان به 2 کشور اروپایی سوییس و اتریش را نشان‌دهنده شکست سیاست آمریکا برای انزوای ایران در سطح جهانی دانست و تصریح کرد که این دیدار صفحه جدید و نقطه عطفی در روابط ایران و سوییس است خصوصاً که در آستانه یکصدمین سال روابط دیپلماتیک میان 2 کشور هستیم و این دیدار از بعد تقویت روابط دوجانبه، نشان دهنده عزم و اراده 2 کشور برای حفظ و تقویت آن در بالاترین سطح است.

وی اضافه کرد: 2 کشور در سال گذشته سندی را تحت عنوان نقشه راه به امضا رساندند که در این سند تمام زمینه‌های گسترش همکاری‌ها پیش‌بینی‌شده است. این نقشه راه در حال اجرا است و ابعاد مختلفی را در برمی‌گیرد. پس از اجرایی شدن برجام، سوییس از نخستین کشورهایی بود که گام‌های موثری را در جهت تسهیل روابط بانکی بین 2 کشور برداشت و بانک‌های سوییس شاید بیش از بانک‌های کشورهای اروپایی با بانک‌های ایرانی همکاری داشتند. 

** 28 خرداد 1397 
- وزارت امورخارجه سوییس در بیانیه ای که به مناسبت دیدار حسن روحانی رییس جمهوری ایران از سوییس، منتشر شده با بیان اینکه ایران شریک مهم سیاسی و اقتصادی سوییس است اعلام کرد، روابط این کشور با ایران در سال های اخیر عمیق تر شده و هدف هر 2 طرف، ادامه این مسیر مثبت در آینده است. ایران شریک مهم سیاسی و اقتصادی سوییس است و 2 کشور در سفر «یوهان ان. اشنایدر – آمان» رییس جمهوری وقت سوییس به تهران در پایان فوریه 2016، نقشه راهی برای تعمیق روابط دوجانبه تصویب کردند که هدف از آن از سرگیری گفت وگوهای منظم در حوزه های امور اقتصادی و مالی، حقوق بشر و دادگستری و ایمنی هسته ای و مهاجرت بود. 

** 21 خرداد 1397
- «سلیمان پاک سرشت» رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دیدار با «مائورو دلمبریجیو» معاون وزیر آموزش، تحقیقات و نوآوری سوییس در حاشیه کنگره تخصصی چالش ها و چشم انداز فراروی آموزش های فنی و حرفه ای(VPET) در شهر «وینترتور» این کشور همکاری آن کشور در زمینه آموزش فنی و حرفه ای را خواستار شد.

وی همچنین تربیت مربی در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای را از مهمترین اقدامات لازم در این طرح دانست و همکاری طرف سوییسی در این زمینه و همچنین نظام ارتباطی بین بازار کار و آموزش، گردآوری اطلاعات بازار کار، چارچوب صلاحیت حرفه ای و مشاغل سبز را نیز خواستار شد.

**دوم دی 1396
– «مارکوس لیتنر» سفیر سوییس در تهران و «حجت الله صالحی» رییس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور در دیداری که در محل مرکز ایمنی هسته ای کشور انجام شد، بر ادامه همکاری های ایمنی هسته ای و ارتقای این همکاری ها تاکید کردند. ایران و سوییس پیش از این تفاهم نامه همکاری در زمینه ایمنی هسته ای را به امضا رسانده اند و این همکاری ها با دیدار روسای نظام ایمنی هسته ای 2 کشور در مرداد سال جاری و با برگزاری یک کارگاه تخصصی در تهران دنبال شد.

** 18 مهر 1396
- «مارکوس لایتنر» سفیر سوییس در ایران در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا در اصفهان، نتایج توافق هسته ای و اجرایی شدن برجام را برای همه طرف های مذاکره کننده نتیجه بخش توصیف کرد و گفت: همه کشورها، نتایج خوب برجام را احساس کرده اند. تاکنون تغییری در مواضع سوییس در قبال برجام بوجود نیامده است و این کشور حفظ برجام را به سود همه کشورها می داند. 

وی درباره همکاری بانکی سوییس با ایران و برقراری ارتباط خطوط بانکی دو کشور نیز گفت: حدود 10 روز قبل یک هیات اقتصادی از سوییس به منظور بررسی چگونگی همکاری های بانکی بین 2 کشور به ایران سفر کرد. 

** پنجم شهریور 1396
- «آلن دی رائمی» رییس کنفرانس اسقفان سوییس ضمن ابراز خرسندی از سفر دوباره خود به جمهوری اسلامی ایران، گفت‌وگوی دینی بین اسلام و مسیحیت را ضروری دانست و گفت: معتقدیم این گفت‌وگوها عاملی برای یافتن راه‌حل برای رفع معضلات جهان به خصوص افراط‌گرایی و رادیکالیسم خواهد بود.

**29 مرداد 1396
- «حجت الله صالحی» رییس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور که به همراه هیاتی به کشور سوییس سفر کرده است با «هانس وانر» رییس نظام ایمنی هسته ای این کشور دیدار و گفت وگو کرد، روسای مراکز نظام هسته ای ایران و سوییس توافق کردند: با توجه به ریاست سوییس بر انجمن نظام های ایمنی کشورهای غرب اروپا، 2 طرف در این حوزه همکاری‌های جدیدی را طراحی کنند.

**17 فروردین 1396
- «جولیو هاز» سفیر سوییس در ایران در جریان سفر به شهرستان شوش در استان خوزستان و دیدار با نماینده، فرماندار و شهردار این شهر گفت: سطح روابط بین زوریخ و تهران درسالهای اخیر افزایش چشمگیری داشته به طوری که سرمایه گذاری شرکت های سوییسی 2 برابر شده و این نشان دهنده پتانسیل بالا در کشور ایران است. ما خواستار همکاری با کشور ایران هستیم و در این رابطه تمام تلاش خود را برای افزایش همکاری ها انجام خواهیم داد.

**19 آذر 1395
- «مهدی عابدی» کاردار ایران در سوییس ضمن مثبت ارزیابی کردن چشم انداز روابط تجاری میان ایران و سوییس، عنوان کرد: همکاری های جدیدی در روابط اقتصادی تهران و برن در حال شکل گیری است. گسترش روابط با سوییس از آن جهت حایز اهمیت است که این کشور به عنوان مرکز مهم مالی و اقتصادی جهان به شمار می رود. 

**18 آذر 1395
- «محمد نهاوندیان» رییس دفتر رییس جمهوری و «یوهان اشنایدر آمان» رییس جمهور سوییس درباره راهکاری های گسترش همکاری های بانکی و اقتصادی میان 2 کشور دیدار و گفت وگو کردند. نهاوندیان در این دیدار با اشاره به گسترش روابط اقتصادی ایران و سوییس تاکید کرد 2 کشور بایستی با برنامه ریزی و تدوین یک نقشه راه، سرعت بیشتری به تبادلات و همکاری های اقتصادی دوجانبه ببخشند. 

در همین حال «یوهان اشنایدر آمان» رییس جمهوری سوییس نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر نهاوندیان به سوییس به تدوام مذاکرات بین مقامات 2 کشور اشاره کرد و گفت: خوشحالم که مذاکرات و توافقاتی که پیروملاقات های خود با رییس جمهوری ایران در تهران و مقر سازمان ملل داشتم امروز به نتایج ملموسی رسیده و حجم مبادلات اقتصادی 2 کشور به بیش از 2 برابر نسبت به میزان گذشته رسیده است. از این نظر دولت سوییس علاقمند است این همکاری ها و توافقات تداوم و سرعت بیشتری به خود گیرد. 

- «محمد نهاوندیان» رییس دفتر رییس جمهوری اسلامی ایران، گفت که در دیداری که با «یوهان اشنایدر آمان» رییس جمهوری سوییس با حسن روحانی رییس جمهوری ایران در نیویورک و در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل داشتند، عنوان شد با توجه به ابراز علاقه فراوانی که از سوی کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اروپایی برای همکاری با کشورمان وجود دارد نیاز به سرعت بخشی و گستردگی بیشتر خدمات بانکی وجود دارد و سوییس به عنوان یکی از مراکز اصلی فعالیت های بانکی بین المللی می تواند نقش موثر و جدی در این زمینه ایفا کند. 

**6 آبان 1395
- «حسین امیر عبداللهیان» دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل در دیدار با «ایو رُسیه» قایم مقام وزارت خارجه سوییس با تاکید بر عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران برای بازگرداندن امنیت و آرامش به منطقه گفت: حضور مستشاران نظامی ایران در کشورهای منطقه، کمک مؤثری در راه مبارزه با تروریسم است.

**یکم مهر 1395
- «پدرام سلطانی» نایب رییس اتاق ایران در «نشست تجاری زوریخ» سوییس از فعالان اقتصادی سوییس برای حضور قدرتمند در بازار ایران دعوت و تاکید کرد اتاق ایران برای ورود شرکت ها و فعالان اقتصادی سوییسی به بازار ایران تلاش خواهد کرد. وی گفت: مردم ایران دست دوستی سوییسی ها را در دوران سختی فراموش نمی کنند؛ در دوران هشت ساله جنگ عراق علیه ایران، در حالی که برخی کشورها سلاح های شیمیایی در اختیار صدام قرار می دادند، سوییس اقدام به مداوای بسیاری از مجروحان ما کرد.

**25 خرداد 1395
- نخستین دور از گفت وگوهای اقتصادی ایران و سوییس در راستای تعمیق و توسعه مناسبات اقتصادی دوجانبه و چندجانبه در دوران پسا برجام، در برن برگزار شد. در این دور از گفت وگوها که به ریاست صادق ضیایی بیگدلی قایم مقام سازمان توسعه تجارت ایران و نماینده ایران برای گفت وگو جهت الحاق به سازمان تحارت جهانی و خانم «لیولیا لوی» مدیر روابط دوجانبه وزارت اقتصاد سوییس برگزار شد، آخرین وضعیت روابط دوجانبه اقتصادی و سرمایه گذاری در دوره پسا برجام و همچنین همکاری های 2 کشور در عرصه بین المللی همانند الحاق جمهوری اسلامی ایران به سازمان تجارت جهانی و همکاری در زمینه مالکیت معنوی مورد بررسی قرار گرفت.

**چهارم خرداد 1395
- «سید حسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران با تاکید بر اینکه جنبش عدم تعهد، تعهد خود را به اصول و قوانین سازمان جهانی بهداشت بیان می کند، گفت: سلامت همه افراد، پایه و اساس دستیابی به صلح و امنیت بوده و به همکاری کامل افراد و دولت ها وابسته است. وزیر بهداشت که در صدر هیاتی برای شرکت در شصت و نهمین مجمع جهانی بهداشت به ژنو سوییس سفر کرده است، با ارایه بیانیه ای از طرف جنبش عدم تعهد، افزود: جنبش عدم تعهد بر این امر تاکید دارد که بهره گیری از بالاترین استانداردهای سلامت، از اساسی ترین حقوق هر انسانی فارغ از نژاد، دین، باورهای سیاسی شرایط اجتماعی یا اقتصادی است و بر این عقیده پایبند است که سلامت همه افراد پایه و اساس دستیابی به صلح و امنیت است و به همکاری کامل افراد و دولت ها بستگی دارد. 

**پنجم اسفند 1394
- دفتر ریاست جمهوری سوییس در آستانه سفر «یوهان اشنایدر آمان» به ایران، طی بیانیه ای اعلام کرد که هدف از این سفر گسترش روابط تهران- برن در زمینه های اقتصادی و سیاسی است. دیدار یوهان اشنایدر آمان با انگیزه گفت و گوهای بیشتر بین سوییس و ایران در خصوص حقوق بشر، عدالت، امنیت منطقه ای و همچنین در مورد مسایل مهاجرت صورت می گیرد. موضوعات دیگر نیز شامل همکاری نزدیکتر در زمینه های آموزش، پژوهش و نوآوری در دستور کار رییس جمهوری سوییس است.

**هشتم اسفند 1394
- «یوهان اشنایدر آمان» رییس جمهوری کنفدراسیون سوییس با هدف تعمیق روابط تجاری با ایران در صدر هیاتی اقتصادی وارد تهران ‌شد. رییس جمهوری سوییس در بدو ورود به فرودگاه مهر آباد تهران مورد استقبال محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.

- «یوهان اشنایدر آمان» رییس جمهوری کنفدراسیون سوییس که به تهران آمده است، در مجموعه تاریخی- فرهنگی سعدآباد مورد استقبال رسمی «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. اشنایدر در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی و علمی به تهران آمده است.

- حجت‌الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری در نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران و سوییس افزود: روابط 2 کشور بسیار با سابقه، دوستانه و دارای قدمتی 140 ساله است. امروز در فضای پسابرجام و پساتحریم، فرصت خوبی برای توسعه همه جانبه روابط و همکاری‌ها با یکدیگر داریم که باید در این راستا بیشتر تلاش کنیم.

- «آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی» رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به تقاضای «یوهان اشنایدر آمان» رییس جمهوری سوییس که خواستار همکاری جدّی دانشگاه آزاد اسلامی با آموزش عالی سوییس شده بود، گفت: می‌توانید برای تکمیل بررسی‌های خود از یکی از واحدهای این دانشگاه در سراسر کشور بازدید کنید.

**نهم اسفند 1394
- «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی با «یوهان اشنایدر آمان» رییس جمهوری سوییس دیدار و گفت وگو کرد. 

هدف از این سفر که با همراهی حدود 40 تن از کارفرمایان و سرمایه گذاران سوییسی صورت گرفت، گسترش مناسبات اقتصادی برن- تهران پس از لغو تحریم های اقتصادی اعلام شده است.

- دفتر ریاست جمهوری سوییس پس از امضای چندین سند همکاری بین ایران و سویس با حضور روسای جمهوری 2 کشور در تهران با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: عصر جدیدی در همکاری های تهران - برن در حال شکل گیری است.

در این بیانیه آمده است: این سند یک چارچوب جدید و مشخص شده ای است که طبق آن، باب گفت و گوهای مختلف بین سوییس و ایران شامل موضوعات اقتصادی و مالی، حقوق بشر و همچنین مسایل مربوط به مهاجرت باز می شود.

- جمهوری اسلامی و ایران و سوییس با حضور «یوهان اشنایدر آمان» رییس جمهوری سوییس و هیات عالی رتبه این کشور در دانشگاه تهران سه یادداشت تفاهم همکاری علمی امضا کردند. وی در سخنرانی امروز خود در دانشگاه تهران گفت: مذاکرات با مقامات ایرانی سازنده بود. پس از گفت و گو با مقامات ارشد ایران به این نتیجه رسیدم که تهران و برن، فلسفه و طرح اقدام مشابهی برای توسعه دارند.

**چهارم اسفند 1394
- «حسین سالارآملی» قایم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، از امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه های معتبر سوییس با مراکز علمی و دانشگاهی ایران خبر داد.

**29 دی 1394
- «لیویا لوی» سفیر پیشین سوییس در تهران گفت: سوییس موقعیت خوبی در روابط با ایران دارد و می تواند در این زمینه با دیگران رقابت کند. سوییس همانند کیفیت تولیداتش از شهرت خوبی در ایران برخوردار است. همین امر نقطه آغاز خوبی برای از سرگیری روابط محسوب می شود. با این حال شرکت های سوییسی باید عجله کنند چون مسلما رقیبان بیکار ننشسته اند.

**16 دی 1394
- نشست سه جانبه معاون وزیر امور خارجه ایران و رییس سازمان کمک های انسان دوستانه سوییس و دستیار وزیر خارجه سوریه با هدف بررسی آخرین وضعیت بحران انسانی سوریه به میزبانی تهران و در هتل اسپیناس آغاز شد.

علاوه بر «حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی-آفریقای وزیرامور خارجه، «منوئل بستلر» معاون وزیر خارجه سوییس و رییس سازمان کمک های انسان دوستانه و «احمد عرنوس» دستیار وزیر خارجه سوریه حضور دارند. در این نشست درباره چگونگی کمک به آوارگان سوری و نیز گفت‌ و گوهای سوری - سوری معاونان دستگاه دیپلماسی سه کشور رایزنی های لازم به عمل می آید.

**11 مهر 1394
- «محمد نهاوندیان» رییس دفتر رییس جمهوری در دیدار با «اشنایدر امان» معاون رییس جمهوری و وزیر اقتصاد، آموزش و تحقیقات سوییس، با اشاره به روابط خوب تهران- برن به ویژه در دوره تحریم ها، تصریح کرد: تهران آمادگی دارد بسترهای لازم را برای توسعه روابط 2 کشور در تمامی عرصه ها از جمله اقتصادی و مالی پس از اجرای برجام فراهم آورد.

**30 تیر 1394
- «محمد جواد ظریف» در دیدار «ایو رسیه» قایم مقام وزیر امور خارجه سوییس که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است، با اشاره به ابراز تمایل گسترده کشورهای اروپایی برای توسعه همکاری ها با ایران بویژه در زمینه اقتصادی ابراز امیدواری کرد این همکاری ها هرچه زودتر جنبه عملی به خود گیرد.

**6 خرداد 1394
- «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با «کارلو سوماروگان» رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس کانتونهای سوییس و «فیلیکس گوتسویلر» رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی این کشور با بیان این که رشد گروه های تروریستی در منطقه خطری برای امنیت جهان است افزود: کشورهای اروپایی شناخت درستی از تروریسم در منطقه ندارند و مبارزه با این گروه ها نیاز به عزم و اراده جهانی با همکاری همه کشور دارد. 

**پنجم اردیبهشت 1394
- هیات بلندپایه اقتصادی سوییس با وقفه بیش از 10ساله به منظور بررسی راه های گسترش همکاری تجاری و اقتصادی با ایران عازم تهران شد. مقام های سیاسی و اقتصادی کشور سوییس جزو نخستین کشورهای اروپایی بودند که پس از روی کارآمد دولت تدبیر و امید برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران پیشگام شدند. هدف این سفر برقراری روابط اقتصادی دو جانبه و بررسی زمینه های اقتصادی ایران عنوان شده است.

حجم مبادلات اقتصادی ایران و سوییس در سال گذشته میلادی، 640 میلیون فرانک تخمین زده می شود که 610 میلیون فرانک آن سهم صادرات سوییس به ایران و 30 میلیون فرانک سهم صادرات ایران به سوییس برآورد شده است.

**چهارم آذر 1393
- «جولیو هاس» سفیر سوییس در ایران با بیان اینکه زمینه های تقویت مناسبات 2 جانبه با ایران فراهم است، گفت: اتفاقاتی که در سطح بین الملل در جریان است روند مناسبی دارد و امید است مذاکرات به خوبی ختم شود. کشور سوییس همه تلاش خود را می کند تا به نقطه مناسبی در مناسبات با ایران برسد.

**پنجم شهریور 1393
- دفتر اقتصاد سوییس (سکو) با اشاره به در پیش بودن سفر هیاتی از شخصیت های تجاری این کشور به ایران از تصمیم جدی 'برن' برای پالایش روابط اقتصادی با تهران خبر داد. «لیویا لوی آگوستی» سفیر پیشین سوییس در تهران که بعد از پایان ماموریت دیپلماتیک خود، به عنوان یکی از مدیران «سکو»، هیات اقتصادی سوییس را در سفر به تهران سرپرستی خواهد کرد با بیان این که سوییس و ایران به رغم مشکلات و موانع، روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود را هرگز قطع نکرده بودند، خاطرنشان کرد: در جریان این امر باید تصویر جدیدی از روابط اقتصادی بین دو کشور بدست آید که بتواند رهنمودی برای شرکت های سوییسی باشد.

**چهارم اردیبهشت 1393
– «یوس نیدگر» رییس گروه پارلمانی دوستی سوییس و ایران در حاشیه بازدید از کارخانه سیمان کویر کاشان گفت: با توجه به جایگاهی که جمهوری اسلامی ایران در جهان و به ویژه در خاورمیانه دارد، سوییس در تلاش است در ایران سرمایه گذاری کند. تحریم های ظالمانه علیه ایران که مهمترین آنها تحریم های بانکی است مشکلاتی را در فعالیت های اقتصادی بوجود آورده است.

**یکم اردیبهشت 1393
- «منصوری آرانی» رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوییس در دیدار با هیات پارلمانی سوییس به ریاست «لوتسی اشتام» که به ایران سفر کرده اند گفت: در هیچ قسمتی از سیاست های دفاعی ایران استفاده از سلاح های کشتار جمعی تعریف نشده است. با توجه به فتوای رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحریم سلاح های کشتار جمعی از نظر دینی نیز تولید و استفاده از این سلاح ها در جمهوری اسلامی ایران ممنوع است. 

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوییس به جایگاه ممتاز ایران در منطقه و پیشرفت های چشمگیر علمی و صنعتی آن در سال های اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به امکانات صنعتی قابل توجه کشور سوییس و پیشرفت های قابل توجه ایران در بخش های مختلف علمی، فناوری و صنعتی بسترهای لازم برای ارتقای روابط دو کشور وجود دارد که باید با مساعی مشترک از این ظرفیت ها برای گسترش روابط فی مابین استفاده کرد. 

**15 بهمن 1392
- نشست سه جانبه جمهوری اسلامی ایران، سوییس و سوریه برای تسهیل ارسال کمک های انسان دوستانه به این کشور، دقایقی پیش در دفتر مطالعات بین المللی وزارت امور خارجه در تهران آغاز شد.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی - آفریقایی وزیر امور خارجه ریاست هیات ایرانی را در این نشست بر عهده دارد و هیات سوییسی نیز به ریاست مانوئل بسلر و هیات سوری به ریاست حسام الا در این نشست حضور دارند. 

**دوم بهمن 1392
- »حسن روحانی» رییس ‌جمهوری به منظور شرکت در چهل و چهارمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد وارد سوییس شد و در مراسم افتتاحیه این اجلاس در داووس سخنرانی خواهد کرد. حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در بدو ورود به فرودگاه زوریخ از طرف سفیر ایران در سوییس و برخی مقامات محلی مورد استقبال قرار گرفت.

**سوم بهمن 1392
- حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» رییس‌ جمهوری در دومین روز از سفر خود به سوییس برای شرکت در چهل و چهارمین مجمع جهانی اقتصاد داووس درحاشیه این اجلاس با رییس‌ جمهوری سوییس دیدار و در خصوص مسایل گوناگون دوجانبه و بین‌المللی از جمله گسترش روابط فی‌ مابین میان ایران وسوییس با وی گفت‌ وگو کرد.

**29 آبان 1392
- مقر اروپایی سازمان ملل متحد در هوای سرد و برفی شهر ژنو سوییس تا ساعاتی دیگر میزبان دور سوم مذاکرات ایران و گروه 1+5 است؛ مذاکراتی سخت، فشرده و جدی که طرفین در دور قبلی، ساعت ها بر سر هر موضوع با یکدیگر مذاکره کرده اند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران که شب گذشته به همراه سایر اعضای تیم مذاکره کننده در پایان سفر یک روزه به ایتالیا، وارد ژنو شد، قرار است ابتدا با خانم «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ناهار کاری صرف کند تا طرفین درباره شکل ادامه مذاکرات با یکدیگر رایزنی کنند. پس از آن، دور تازه مذاکرات ایران و گروه 1+5 که شامل نمایندگان کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین است، برگزار خواهد شد.

**24 مهر 1392
- «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در دیدار «دیدیر بارخالتر» همتای سوییسی اش مراتب قدردانی و تشکر خود را از میزبانی گفت وگوهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران و 1+5 در سوییس ابراز کرد و گزارشی از روند گفت وگوهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 به همتای سوییسی خود ارایه کرد و طرفین در این دیدار بر ضرورت رسیدن به راه حل در این زمینه تاکید کردند. 

**12شهریور 1392
- «ولفگانگ آمادنوس برولهارت» مدیرکل خاورمیانه وزارت امور خارجه سوییس که به تهران سفر کرده است با «حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران دیدار و درباره تحولات منطقه ازجمله سوریه گفت و گو کرد.

در این دیدارها طرفین با مرور روابط دو جانبه اظهار امیدواری کردند که از ظرفیت ها، فرصت ها و فضای بوجود آمده برای گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی استفاده کنند. همچنین طرفین با بررسی و مرور تحولات منطقه ای بر استفاده از دیپلماسی و گفت و گو به عنوان راه بر قراری صلح و امنیت در منطقه تاکید کردند.


٠٢:٤٥ - سه شنبه ١٢ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٥٢٢٩٥٨    /    تعداد نمایش : ١٢٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران