گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > وزیر خارجه آلمان: آماده کمک به اقتصاد ایران هستیم


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر خارجه آلمان: آماده کمک به اقتصاد ایران هستیم

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از اسپوتنیک، وزیر خارجه آلمان در نشست «راه حل های جهانی» در برلین افزود: مادام که ایران به تعهداتش در قبال برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام پایبند است، آلمان آماده است از این کشور در بهبود وضعیت اقتصادی اش و برقراری روابط تجاری بهتر حمایت کند.
این مقام آلمانی اظهار داشت: ما به تلاش های خود برای تحقق انتظارات ایران در زمینه بهبود وضعیت اقتصادی و برقراری روابط خوب تجاری ادامه خواهیم داد. 
ماس، هفته گذشته بعد ازنشست با«مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا گفته بود که برلین و واشنگتن دو مسیر کاملا متفاوت را در خصوص مساله ایران دنبال می کنند.
به دنبال خروج «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته ای 1+5 با ایران و اعلام اعمال دوباره تحریم های ایران، طرف های دیگر امضا کننده برجام از جمله روسیه و چین و کشورهای اروپایی از جمله آلمان اعلام کردند که از این اقدام واشنگتن حمایت نمی کنند و بر تعهد خود در قبال توافق و خودداری از فشار بر تهران تاکید کردند. 
«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در اظهاراتی در این زمینه گفت، اتحادیه اروپا بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای شکست در روابط با آمریکا را تجربه کرده است.
مقام های آلمانی هفته گذشته نیز در دیدارهای جداگانه با مقام های چینی و روسی بر عزم خود برای حمایت از توافق هسته ای و خودداری از مصالحه با واشنگتن بر سر برجام تاکید کردند. 
مرکل به تازگی در دیدار با «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین، بر ضرورت حفظ برجام تاکید کرد و گفت اگرچه ممکن است تحریم‌ها علیه تهران منجر به خروج برخی شرکت‌های اروپایی از ایران شود اما آلمان به برجام پایبند خواهد ماند. 
وی تاکید کرد که برلین و پکن، از توافق هسته‌ای ایران به شکل فعلی آن وبدون حضور آمریکا حمایت می کنند. 
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز دیروز با تاکید بر عزم دولت‌های اروپایی برای حفظ برجام، گفت: توافق هسته ای نه از منظر تامین منافع اقتصادی، بلکه از لحاظ امنیتی برای اروپا مهم است. 
موگرینی پس از نشست وزیران امور خارجه 28 کشور عضو این اتحادیه در بروکسل پایتخت بلژیک، افزود: به دنبال اقدام (درخصوص برجام) در سریع‌ ترین زمان ممکن هستیم. با پیچیدگی‌های مشخصی سر و کار داریم و این موضوع زمان خواهد برد. بحث کار چند هفته‌ای مطرح است. تلاش های اروپا برای حفظ برجام در سایه حمایت های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت می گیرد که به تازگی در گزارشی، پایبندی ایران به این توافق را برای یازدهمین بار تایید کرد. 
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز به تازگی اعلام کرد که مسکو و پاریس برای حفظ برجام تفاهم دارند. دیمیتری پسکوف ضمن اعلام این مطلب گفت: روسیه و فرانسه توافق دارند که باید به همکاری در مورد برجام ادامه دهند و با شرکای ایرانی در این مورد در تماس باشند تا شرایط برای ادامه اجرا ازسوی همه طرف های این توافق بین المللی به استثنای آمریکا که تصمیم به خروج از آن گرفت، فراهم شود. 
دیدیه ریندرز (Didier REYNDERS) وزیر امور خارجه بلژیک نیز روز دوشنبه در بدو ورود به اجلاس روز دوشنبه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، برجام را توافق و تعهدی جهانی دانست که اروپا باید توانایی اجرای آن را اثبات کند.


٠٠:٤٧ - چهارشنبه ٩ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٥١٨٠٩٥    /    تعداد نمایش : ٤٧٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران