گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
موزه های تهران

موزه های مهم تهران

موزه ملی ایران

ساختمان موزه ملی ایران همزمان با مجموعه کاخ دادگستری شهربانی ، وزارت امور خارجه ، وزارت جنگ و سر در باغ ملی بنا شد . در طبقه اول این موزه آثار پیش از تاریخ و تمدن و هنر ایرانی از هزاره ششم پیش از میلاد و نیز کتیبه های سنگی ، آثار سفالی ، زیلوها و لوح های گلی ، نقوش برجسته ، مجسمه های فلزی و سنگی ، تابوتهای سفالی و سفال لعاب دار ، یادگار عهد هخامنشیان ، پارتها ، اشکانیان ، سلوکیها و ساسانیان به نمایش گذاشته شده است . از مشهورترین آثار این بخش ، پلکان تخت جمشید ، مجسمه سردار اشکانی ، جام طلایی هخامنشی و قطعه ای سرامیک از کاخ آپادانای شوش با نقش سرباز پارتی است . طبقه دوم موزه به آثار دوره اسلامی اختصاص دارد و در آن آثار هنری ، نسخه های خطی ، سکه های دوره های مختلف ، نقاشی و قطعاتی پارچه و فرش بازمانده و از دورترین اعصار حفظ می شود. این موزه دارای تاسیسات جنبی شامل تالار سخنرانی ، تالار نمایش ، کتابخانه و …است .

توضیحات بیشتر...

 

************

موزه هنرهای معاصر تهران
ساختمان موزه تلفیقی ازمعماری مدرن و سنتی است كه با الهام از بادگیرهای مناطق حاشیه كویر ایران ساخته شده است‌. تندیس‌هایی زیبا و با ارزش از هنرمندان معاصر هم‌چون هنری مور، آلبرتو جیاكومتی و پرویز تناولی فضای سبز اطراف را به پارك مجسمه بدل ساخته است‌. بیننده مسیری چرخشی را در گرداگرد فضای اصلی موزه می‌پیماید و پس از تماشای نگارخانه‌ها، به هشتی می‌رسد در دل هشتی‌، اثر زیبا و نوین ماده و فكر، كه توسط هنرمند ژاپنی‌، نوریوكی هاراگوچی‌، از روغن و پولاد ساخته شده است‌، خود نمایی می‌كند.

توضیحات بیشتر...

 


***************

موزه هنرهای دینی امام علی

در عرصه هنرهای تجسمی ،‌ سرزمین ایران به عنوان یکی از چند کانون هنر و تمدن اسلامی گونه ای از هنر را به شیوه معنوی و عرفانی به جهان عرضه کرده است . صورت بندی موزه ی هنرهای دینی امام علی (ع) در مرکز ایران اسلامی در همین راستا و به منظور توجه به گوهر آفرینش گری (روح خداوند) در نهاد آدمی ، شکل گرفته است . براین مبنا فضای این موزه در اختیار هنرهایی است که در نگاه نخست ژرف اندیشانه مفهوم امر قدسی را به ذهن متبادر کند و سوی دیگر آن ، توجه به هنر معاصر هنرمندان موحد جهان است . موزه هنرهای دینی امام علی (ع) در سال 79 ، سالی که دو عید غدیر در آن واقع بود و به عنوان سال امام علی (ع) نام گذاری شده بود تأسیس و در سال 1382 افتتاح شد . اساس نامه این موزه همزمان با روز جهانی موزه 25 اردیبهشت سال 1385 به تصویب ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران رسید.


توضیحات بیشتر..

 

**************

موزه گرافیک ایران

موزه‌ی گرافیک ایران با گردآوری مجموعه‌ها، برگزاری نمایشگاه‌ها، تفسیر آثار و فعالیت‌های آموزشی، منزلت و ارزش طراحی گرافیک را در وجوه گوناگون زندگی مردم آشکار ساخته و زمینه‌ای مستعد برای اندیشیدن و طرح افکنی آینده طراحی گرافیک ایران فراهم می‌ آورد.

توضیحات بیشتر...

 

***************

موزه موسیقی ایران

موزه موسیقی با مساحت تقریبی 3650 متر و زیربنایی در حدود 1400 متر مربع و در سه طبقه، در تهران میدان تجریش خیابان شهید دربندی (خیابان مقصود بیک) خیابان موزه واقع شده و از بدو تاسیس با اهتمام هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر و همچنین کمک های شهرداری از تجهیز و توسعه زیربنا و امکانات و غنی سازی گنجینه موزه که شامل انواع سازها و اسناد مکتوب و مضبوط مربوط به موسیقی می باشد، باز نمانده است.

توضیحات بیشتر...

 

************

کتابخانه و موزه ملی ملک:

این بنا، خانه شخصی حاج آقا ملک(ملک التجار) یکی از تجار معروف مشهد است که در دوران قاجار ساخته شده و اکنون وابسته به آستان قدس رضوی می باشد.این عمارت از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده است .آثار موجود در موزه شامل کتب خطی نفیس و آثار و اشیایی از خود صاحبخانه مانند انواع قالی پشمی و ابریشمی مربوط به دوره قاجاریه ، سکه های طلا و نقره مربوط به دوره هخامنشی تا قاجاریه ، میز و صندلی چوبی و قلمدان و تابلوهایی از دوره صفویه تا قاجاریه ، تمبر و... به نمایش گذاشته است .در سال 1316 این عمارت به صورت رسمی تبدیل به موزه گشت.

توضیحات بیشتر...

 

************

موزه فرش ایران

ساختمان موزه فرش ایران معماری شكیل و چشم‌گیری دارد كه آذین‌های نمای بیرونی آن شبیه به دار قالی است‌. سطح نمایشی موزه مساحتی برابر 3400 مترمربع را در بر می‌گیرد كه شامل دو تالار است و برای نمایش انواع قالی‌های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توضیحات بیشتر...

***************

موزه مقدم دانشگاه تهران

موزه مقدم دانشگاه تهران و درحقیقت خانه مقدم، از جمله خانه های مجلل دوران قاجار ـ متعلق به یکی از درباریان آن زمان به نام محمد تقی خان احتساب الملک ـ بوده است از ویژگی های بارز این موزه همگون بودن نسبی فضای معماری با آثار تاریخی موجود در آن است، فضایی که با مساحتی برابر با 2117 مترمربع شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری است.

توضیحات بیشتر...

************

موزه ایران (رضا عباسی) 

این موزه در بزرگداشت یكی از نگارگران عصر صفویه نام گذاری شده است. هدف از تشكیل آن گردآوردن، پاس داشتن، مطالعه كردن و شناساندن دستمایه‌های به یادگار مانده از هنرمندان چیره دست این مرز و بوم می‌باشد كه به روی عموم شیفتگان هنر و فرهنگ والای ایران گشوده است. آثار این موزه از دوره ماقبل تاریخ تا قرن 13 هجری را در بر می‌گیرد.

توضیحات بیشتر...


***************

موزه سینمای ایران

برپایی موزه سینمای ایران همه فرهنگ دوستان ایران را دلشاد کرد و ثبت و ضبط کوشش های بانیان و کوشندگان این هنر صنعت را نوید می داد تا چراغی باشد فرا روی آیندگان و افتخاری برای آنانی که دستآورد و حاصل عمرشان را در بازتاب پرده سفید و نقره فام سلولویید،نظاره گر بودند.

توضیحات بیشتر...

***************

موزه صلح تهران

موزه صلح تهران یکی از موزه‌های عضو شبکه بین‌المللی موزه‌های صلح است. هدف اصلی این موزه‌ها ترویج فرهنگ صلح از طریق نشان دادن پیامدهای ناگوار جنگ و خشونت و آثار زیانبار آن بر انسانها و محیط زیست می‌باشد.

توضیحات بیشتر...

******************

موزه دكتر حسابی 

موزه دكتر حسابی در محل بنای خانه متعلق به اوست. این موزه شامل وسایل شخصی دكتر از جمله پوشاك‌، مسواك‌، عینك‌، شانه‌، خودكار، دفتر یادداشت و وسایل دست ساز ایشان‌، لوح تقدیر و مدارك تحصیلی و علمی‌، مدال‌ها و نشان‌ها، عكس‌های خانوادگی‌، اسباب بازی فرزندان و نوه‌ها، هدایای خانوادگی و... است‌.

توضیحات بیشتر...

*********

موزه سعدآباد

هیجده كاخ كوچك و بزرگ از دوره های قاجاریه و پهلوی در مجموعه کاخ های سعدآباد وجود دارند كه هم اکنون محل بازدید مردم می باشد.

توضیحات بیشتر...

 

************

موزه نیاوران 

مجموعه کاخ محمد رضاشاه پهلوی که در مجموعه نیاوران بوده است هم اکنون محل بازدید مردم می باشد

توضیحات بیشتر...************

موزه کاخ گلستان

مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهنترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران می باشد. این بنا روزگاری همانند نگینی در میان این ارگ می درخشید.

توضیحات بیشتر...


***************

باغ موزه قصر

قصر قاجار، نام یکی از کاخ‌های عصر قاجاریه است که بنای آن یکی از قدیمی‌ترین قصرهای پادشاهان قاجار به شمار می‌آ ید. از این مرکز در طول دهه های گذشته بعنوان زندان استفاده شده ولی هم اکنون به عنوان موزه مورد دیدار بازدیدکنندگان است

توضیحات بیشتر...

***************

موزه جواهرات ملی

موزه ملی جواهرات ایران شامل مجموعه ای از جواهرات گرانبهای سلطنتی و دیگر جواهراتی است که فوق العاده ارزشمند هستند بنوعی که هم اکنون به عنوان پشتوانه اسکناس ایران و در اختیار بانک مرکزی می باشند

توضیحات بیشتر...

*********

موزه عبرت

موزه عبرت که در مرکز شهر تهران و نزدیک وزارت امورخارجه قرار دارد محل بازجویی ها و شکنجه های ساواک در رژیم گذشته بوده که هم اکنون به همان شکل سابق نگهداری شده و مورد دیدار بازدید کنندگان می باشد

توضیحات بیشتر...

*********

موزه آبگینه

موزه ابگینه ساختمانی در خیابان 30 تیر می باشد. هم ساختمان این موزه تاریخی و دیدنی است و هم اشیاء قدیمی شامل شیشه ها و سفال های مختلف را در خود گرداورده که دیدنی است. این ساختمان مربوط به قوام السلطنه وزیر احمد شاه قاجار بوده است.

توضیحات بیشتر...

******************

موزه طبیعت و حیات وحش ایران 

موزه طبیعت و حیات وحش ایران از سوی شهرداری تهران به منظور آشنا كردن‌، مردم با میراث فرهنگی و طبیعی و شناخت اهمیت حفاظت از محیط سبز و حیوانات افتتاح شد.

توضیحات بیشتر...


******************

موزه هنرهای ملی ایران

این مجموعه در برگیرنده بهترین هنرهای ملی ایران در همه سال‌های اخیر مانند مینیاتور، تذهیب‌، خاتم‌، كاشی‌كاری‌، قالی‌بافی‌، پارچه‌بافی‌، زری دوزی مخمل بافی‌، میناكاری‌، قلم‌زنی و معرق است‌. این ساختمان در 1309 ش به موزه تبدیل شده است‌. ساختمان موزه از همان دوران باقی مانده و فقط حوض وسط تالار برداشته شد.

توضیحات بیشتر...

 

***************

موزه تاریخ ( تماشاگه تاریخ)

آثار به نمایش گذاشته شده در این گنجینه به تاریخ معاصر ایران ( ۲۰۰ سال اخیر ) اختصاص دارد و شامل ظروف وسایل شخصی ناصرالدین شاه تابلوهای کمال الملک و …است.

توضیحات بیشتر...

***************

موزه پول ( تماشاگه پول)

موزه پول اولین گنجینه تخصصی و دایمی سكه و اسكناس در ایران است كه به تاریخ 17 تیرماه 1376 به همت اداره كل موزه‌های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی افتتاح شد.

توضیحات بیشتر...

 

************

موزه استاد صبا

استاد ابوالحسن صبا از اساتید بزرگ موسیقی اصیل ایران است‌. او در 1281 شمسی در تهران متولد شد. بعد از مرگ استاد، بر طبق وصیت ایشان و به خاطر تجلیل و قدردانی از این هنرمند نامی‌، خانه ایشان در 29 آبان 1353، به موزه تبدیل گردید و همسر ایشان به كمك فرزندان استاد، اشیا و لوازم متعلق به استاد را جمعآوری و به موزه اهدا كردند.

توضیحات بیشتر...

************

موزه پست و تلگراف

موزه پست در یک بنای قدیمی دولتی در مرکز شهر قرار دارد که پیش از شروع این موزه در سال 1369، به عنوان یکی از دفاتر پست تهران مورد استفاده بود. محل این موزه قسمتی از ساختمان وزارت پست و تلگراف (تلگرافخانه) واقع در ضلع جنوبی میدان توپخانه سابق مقابل عمارت شهرداری قرار داشت که در حال حاضر تخریب گردیده است.بخش گمرکات امانات پستی در بهمن ماه 1369 با زیربنای حدود 6000 متر مربع پس از احیاء و بازسازی ساختمان به موزه پست تبدیل گردید و در سال 1378 به موزه پست و مخابرات تغییر نام داد این موزه مجموعه از ابزار قدیمی پست را به همراه تمبر های مختلف به نمایش گذارده است.

توضیحات بیشتر...

اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران