گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > شکوه و عظمت حضور ایرانیان مقیم سوئد در صندوقهای رای ریاست جمهوری


  چاپ        ارسال به دوست

شکوه و عظمت حضور ایرانیان مقیم سوئد در صندوقهای رای ریاست جمهوری

ایرانیان مقیم سوئد در روز 29 اردیبهشت 1396 خالق صحنه هایی در خیابانهای استکهلم، لوند و گوتنبرگ بودند که هیچوقت در سوئد دیده نشده اند. شگرف و شگفت بودن، بی نظیر بودن، اوج عظمت و وطن دوستی نیز واژه هایی نیستند که بتوانند حتی بخشی از صحنه های همیشه ماندگاری که هموطنان ایرانی مقیم سوئد در این کشور خلق کردند را به نمایش گذارند.

منازل ایرانیان مقیم نزدیک سفارت نیست و روز جمعه 29 اریبهشت روز کار و مشغله برای ایرانیان مقیم بود. اما عشق و وفاداری، علاقه و میهن دوستی، محبت و صفای ایرانی باعث شده بود که کار خود را رها کرده و به هر وسیله که شده خود را به صندوقهای رای برسانند و از طریق رای دادن به کاندیدای مورد نظرشان، در سرنوشت ایران مشارکت کنند. فضای صمیمی که در کنار رای دادن ایرانیان مقیم فراهم شده بود، به حدی شگفت انگیز بود که خیابان الفیکس واگن لیدینگو را شاهد خوش و بش و دیدار طولانی و صمیمی ایرانیانی نمود که بعد و قبل از رای دادن، حاضر نبودند محوطه اطراف سفارتشان را ترک کنند.


دوستان ایرانی ام

وطن من و شما قدیمی ترین دمکراسی منطقه خاورمیانه را دارد. اسلاف من و شما بودند که اولین پارلمان را در منطقه خاورمیانه بنا نهادند. ما مفتخریم که قدیمی ترین دمکراسی منطقه خاورمیانه را در دهه های اخیر بنا نهاده ایم و نهضت مشروطه خواهی و انتخابات و تشکیل پارلمان در ایران، قدیمی ترین در تمام خاورمیانه است. پس از انقلاب اسلامی نیز نقش و حضور مردم بشدت تشدید شده و انتخاب شوراهای شهر و رئیس جمهور و رهبری نظام، مبتنی بر رای و نقش مردم است. این درحالی است که حتی امروز، بسیاری از کشورهای منطقه ما سیستم رای دهی ندارند. حضور 41 میلیون مرد و زن ایرانی در پای صندوقهای رای ریاست جمهوری، اهمیت آراء و عقاید را در ایران نشان داده و مردم ما، با گام نهادن به سمت صندوقهای رای، نشان دادند که مردمی متمدن هستند که با شرکت در رای دهی، سعی دارند که بنیادهای مردم سالاری را از این طریق تعمیق و مستحکم نمایند.

اگر بخواهی در مورد یک کشور قضاوت کنی، نمیتوانی سابقه، جغرافیا و همسایگانش را نبینی. در شرایطی که کشورهای خاورمیانه درتب افراطی گری و تروریسم می سوزد، مردم کشور من و شما نظرات گوناگون خود را نه از طریق خشونت، بلکه از طریق صندوقهای رای ابراز میدارند.

 کدام کشور خاورمیانه است که با برگزاری مناظرات انتخاباتی بسیار حاد و تند، شور رای دهی مردم بشدت تند و شدید شود ولی مآلاً آنگاه که یکی از کاندیداها برنده انتخابات اعلام میشود، همه بدان سرتسلیم فرود آورند و زندگی روزمره بدون هیچ تنشی ادامه یابد. ما ایرانیان مفتخریم که در مسیر توسعه و تعمیق مردم سالاری همواره آبدیده تر از گذشته شده ایم و در مسیر رشد قرار گرفته ایم. سال به سال مردم ما تجربه هرچه بیشتری آموخته و یادگرفته اند که کشوری نمونه و الگو را درعرصه های مختلف همچون تضارب آراء و افکار در منطقه ای پرآشوب خاورمیانه به نمایش گذارند.

روز جمعه 29 اردیبهشت، بیش از 41 میلیون ایرانی یعنی قریب 73 درصد واجدین شرایط به پای صندوقهای رای امدند و از جمله در استکهلم در رای دهی مشارکت نمودند. ان شاءالله این حرکت بالنده و جوشان مردم کشورمان تا فتح قله های بلند رشد و تعالی کشورمان ادامه خواهد یافت.

سید رسول مهاجر

سفیر

 

حوزه رای گیری در استکهلم

 

حوزه رای گیری در لوند

 

حوزه رای گیری در یوتبری

 

 


٠٢:٠٥ - يکشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٤٥٥٧٦٩    /    تعداد نمایش : ٢٤٨٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران